Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Pracovné agentúry

Úvod Pracovné agentúry

 

Prečo je výber personálnej agentúry alebo pracovnej agentúry na prácu v zahraničí dôležitý?

 

Pracovná agentúra, ktorá posiela zájemcov za prácou do zahraničia, by mala spĺňať určite náležitosti a pri jej výbere je doležité brať na zreteľ viacero vecí.

 

Tu je pár faktov a odporúčaní, na ktoré netreba zabúdať, ak máš v pláne vycestovať na skusy do zahraničia cez agentúru.

 

Ako si vybrať pracovnú agentúru na prácu v zahraničí?

Ak sa chystáš vycestovať za prácou do zahraničia, je vhodné zvážiť spoluprácu s personálnou resp. pracovnou agentúrou. Ako si  vybrať tú správnu, je otázka na mieste, keďže na internete sa dá nájsť mhoho negatívnych skúseností uchádzačov.

 

Výber spoľahlivej pracovnej agentúry je jedna z najdôležitejších veci pred vycestovaním a mal by si jej preto prikladať dostatočnú pozornosť.

 

Každá spoľahlivá pracovná agentúra do zahraničia by ti mala ti ozrejmiť všetky náležitosti ohľadom práce, poistenia, ubytovania, potrebných dokladov a dokumentov a nazatajiť ti ani negatíva práce v zahraničí, o ktorú máš záujem.

 

Ak ti tvoja agentúra neodpovedá na na tvoj email alebo telefonát a ešte pred vycestovaním do zahraničia, je to určitý signál a nečakaj že tomu bude inak, keď budeš v zahraničí.

 

Spoľahlivú agentúru spoznáš aj podľa toho, že je ti k dispozícii aj po tvojom odchode do zahraničia a pomáha ti riešiť akúkoľvek vzniknutú situáciu. 

 

Môže agentúra vyberať poplatky?

Podľa zákona o službách zamestnanosti môže pracovná agentúra - sprostredkovateľ zamestnania vyberať poplatok za sprostredkovanie práce v zahraničí  len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Výšku poplatku podľa prvej vety dojednáva sprostredkovateľ s právnickou osobou alebo fyzickou osobou, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca.


Realita je však taká, že si pracovné agentúry účtujú poplatky za iné služby, ktoré súvisia resp. ani nemusia súvisieť so sprostredkovaním zamestnania. Je len na zvážení záujemcu o prácu, či je ochotný za sprostredkovanie práce v zahraničí agentúre zaplatiť poplatok. Prácu v zahraničí je možné nájsť aj bez pomoci agentúry, len to chce viac času a námahy.

Aké sú povinnosti pracovných agentúr

POdľa webstránky ÚPSVaR: Sprostredkovateľ zamestnania za úhradu je povinný podľa § 25 ods. 5 citovaného zákona informovať občana, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí.

Práva a povinnosti sprostredkovateľa zamestnania za úhradu:


Sprostredkovateľ zamestnania za úhradu (ďalej len „sprostredkovateľ“) je podľa § 25, § 28 zákona o službách zamestnanosti povinný:

  • Pri sprostredkovaní zamestnania za úhradu (ďalej len „SZÚ“) uzatvoriť s občanom písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu, ktorá obsahuje najmä:
  • názov, adresu, identifikačné číslo zahraničného zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa,
  • dĺžku trvania zamestnania,
  • druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky,
  • spôsob a podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia,
  • rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody
  • Informovať občana, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí, o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí.
 Pracovné agentúry